Szkolenie dla instruktorów SSI i działkowców Okręgu Poznańskiego o bylinach, systemach nawadniania i prowadzeniu upraw na działce

Zbliża się koniec wakacji i połowa lata za nami, próbujemy więc wykorzystać sprzyjającą pogodę na szkolenia wyjazdowe w terenie, dlatego 28 sierpnia 2024 roku odbyło się takie właśnie szkolenie dla Instruktorów SSI i działkowców Okręgu poznańskiego. Program szkolenia obejmował wizytę w szkółce bylin „Dobrepole” w Poznaniu, która w asortymencie ma 1500 taksonów bylin. W szkółce każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno pod względem własnych upodobań, jak i warunków siedliskowych jakie ma na działce. Właściciel szkółki - pan Adam Grocholski przedstawił rożne grupy bylin - od cieniolubnych do lubiących pełne słońce. Omówił sposoby rozmnażania tej grupy roślin, prezentując rośliny zarówno w formie młodocianej aż do osiągnięcia wartości handlowej. Dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się bambusy, papirusy czy skrzypy, które szkółka również ma w swoim asortymencie. Uczestnicy wyjazdu szkoleniowego otrzymali podarunek od szkółkarza do posadzenia na działce – cieszyniankę wiosenną.

Kolejnym punktem szkolenia była wizyta w firmie Adviser w Poznaniu, która zajmuje się systemami nawadniania. Pracownicy firmy przedstawili asortyment i profil działalności firmy, czyli od projektowania i tworzenia systemu nawadniania, poprzez dobór materiałów i realizację projektu. Właściciel firmy pan Ryszard Łukowicz w formie prelekcji przedstawił możliwe do zastosowania na działce metody nawadniania - zaczynając od pojemników do zbierania deszczówki, również tych wkopywanych w ziemię, poprzez zraszacze, mikrozraszacze, linie kroplujące, aż po systemy sterowane komputerowo, ale do zastosowania amatorskiego na niewielkiej przestrzeni ogrodu.

Ostatnim punktem szkolenia była wizyta w ROD „Orkan – im. St. Wawrzyniaka” w Jaryszkach. Instruktorzy i działkowcy zobaczyli enklawę leśną funkcjonującą na terenie ROD od jego powstania. Jest to teren, na którym składowane są gałęzie z działek przeznaczone do kompostowania, a  pozostawione w naturalnym środowisku podlegają naturalnym procesom humifikacji. W planach zarząd ROD ma założenie na terenie enklawy leśnej biotopu. Będąc w ROD „Orkan” nie można było nie wstąpić na działkę pana Józefa Gęzikiewicza – Prezesa zarządu ROD i jednocześnie Instruktora Krajowego SSI. Instruktor pokazał jak kompostuje na działce, jak dzieli odpady zielone z działki i w ilu kompostownikach prowadzi kompostowanie różnych odpadów zielonych. Wszyscy byli pod wrażeniem pomidorów, bardzo dużych i obficie owocujących. Zdumienie wzbudziły również trzy odmiany winorośli, na których rosły imponujące grona owoców. Pan Józf Gęzikiewocz podzielił się ponadto swoimi doświadczeniami w uprawie śliwomoreli i innych warzyw.

Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali broszury dotyczące kompostowania, ściółkowania i uprawy winorośli.

 

Magdalena Klessa-Kiec
Główny specjalista ds. ogrodniczych
Okręg w Poznaniu