Szkolenie wyjazdowe dla Instruktorów SSI i działkowców do gospodarstwa ekologicznego i poznańskiej Biokompostowni
Listopadowe dni, chociaż chłodne, sprzyjają szkoleniom ze względu na mniej obowiązków ogrodniczych na działce. Dlatego 20 listopada 2024 r. Instruktorzy SSI oraz działkowcy zainteresowani ogrodnictwem uczestniczyli w szkoleniu wyjazdowym, w którym odwiedzili dwa miejsca: gospodarstwo rolne w Białęgach koło Murowanej Gośliny „Zagroda szczęśliwych zwierząt” oraz Biokompostownię na obrzeżach Poznania.
„Zagroda szczęśliwych zwierząt” to ekologiczne, certyfikowane gospodarstwo rolne, promujące edukację wśród dzieci i dorosłych w zakresie zrównoważonego rozwoju, szacunku do przyrody i zdrowego trybu życia. W „Zagrodzie szczęśliwych zwierząt” uprawiane są warzywa, zboża i zioła. Są również krzewy i drzewa owocowe. Jak w każdym gospodarstwie ekologicznym hodowane są zwierzęta, tj. ptactwo domowe, świnie wełniste rasy Mangalica, krowy (głównie mleczne) oraz pszczoły. Na terenie Zagrody można także spotkać owce, kozy, bydło domowe garbate Zebu, alpaki, bawoły wodne, ośliczkę, konie i kuce. Działkowcy wysłuchali bardzo ciekawych i praktycznych informacji dotyczących uzyskania zdrowych warzyw i owoców. W gospodarstwie nie są stosowane środki ochrony roślin, również te wskazane dla gospodarstw ekologicznych. W przypadku występowania problemów ze zdrowiem roślin stosowane są przygotowane w gospodarstwie wyciągi np. z mniszka czy wrotyczu. Do żywienie stosuje się kompost z materiałów roślinnych powstałych w gospodarstwie. Uprawa warzyw prowadzona jest w podwyższanych skrzyniach. Analizy chemiczne gleby wykonywane są co roku. Efektem jest certyfikowana żywność ekologiczna, którą skosztować mogli uczestnicy szkolenia.
Po gospodarstwie ekologicznym kolejnym punktem szkolenia było obejrzenie Biokompostowni, czyli instalacji do odzysku odpadów biodegradowalnych z Poznania. Instalacja posiada przepustowość 48 000 ton odpadów rocznie. Urząd Miasta Poznania przekazuje, że statystyczny mieszkaniec Poznania wytwarza rocznie około 600 kilogramów odpadów, w tym 90 kilogramów tzw. bioorganicznych pochodzenia roślinnego, które wymagają przetworzenia i wprowadzenia ponownie do obiegu przyrodniczego. W tym celu Biokompostownia oferuje sprzedaż kompostu Agro-Felek 2.0, wzbogacającego glebę w substancje organiczne i składniki pokarmowe, poprawiającego jej właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne. Nawóz pełni także rolę próchnicotwórczą, poprawiając żyzność gleb zdegradowanych. Działkowcy obejrzeli poszczególne etapy postępowania z odpadami zielonymi i kuchennymi, aż do uzyskania kompostu.
Magdalena Klessa-Kiec
Główny specjalista ds. ogrodniczych
Okręg PZD w Poznaniu
Zdjęcia: Magdalena Klessa-Kiec i Andrzej Górczyński