Noworoczna narada Przewodniczących Kolegiów Prezesów ROD
Tradycyjnie na początku każdego roku w Okręgu Poznańskim odbyło się spotkanie przewodniczący kolegiów prezesów, by posumować miniony rok i omówić czekające nas zadania w nowym 2025 roku. Na noworoczne spotkanie przybyli w dniu 14 stycznia 2025 r. przewodniczący 18 kolegiów prezesów. W spotkaniu prowadzonym przez Prezesa Okręgu Zdzisława Śliwę uczestniczyli także członkowie Okręgowego Zarządu oraz pracownicy biura Okręgu. Okręgową Komisję Rewizyjną reprezentował Przewodniczący Edmund Derwich.
Po życzeniach noworocznych przekazanych przewodniczącym, a za ich pośrednictwem działkowcom wielkopolskich ogrodów Prezes Okręgu przedstawiał sytuację Polskiego Związku Działkowców do Krajowym Zjeździe Delegatów, omówił dokumenty zjazdowe takie jak: sprawozdania KR PZD i KKRew, Program Działania na lata 2024-2028 oraz wyniki wyborów nowych krajowych organów statutowych. W dalszej kolejności Prezes Okręgu przedstawił nowelizację Statutu PZD uchwaloną przez Zjazd Delegatów zwracając uwagę na najważniejsze zmiany dotyczące utworzenia nowej struktury organizacyjnej PZD, jaką będzie jednostka rejonowa, przedłużenie kadencji do 5 lat, obowiązkowe szkolenia nowych działkowców, prowadzenie księgowości w Ośrodkach Finansowo Księgowych, zmniejszenie składów liczbowych organów statutowych, możliwość obywania zdalnych posiedzeń organów czy zniesienie obowiązku corocznego uchwalania wysokości opłat ogrodowych.
Prezes Okręgu omówił funkcjonowanie Kolegiów Prezesów ROD w minionym 2024 r. oraz przedstawił plany na rok 2025. Pozytywnie oceniono działalność Kolegiów w ubiegłym roku dostrzegając poprawę funkcjonowania wielu z nich. Okręg oceniając działalność kolegiów uznał, iż przynosi ona pozytywne i dobre efekty. Formuła działalności Kolegiów jako forum wymiany doświadczeń między ogrodami oraz jako reprezentacja lokalnego środowiska działkowców w kontaktach z samorządem lokalnym jest bardzo cenna, winna być kontynuowana i doskonalona.
Merytoryczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych zostały na naradzie przedstawione przez pracowników biura Okręgu. Przedstawiono sytuacje terenowo - prawną ogrodów działkowców, zwrócono uwagę na nowe Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii dopuszczające obecność ogrodów działkowych we wszystkich strefach planistycznych planu ogólnego gminy, dokumentowanie prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów. Przedstawiono także działania w zakresie regulacji stanu prawnego gruntów ROD na podstawie art. 75 i 76 ustawy o rod oraz stan roszczeń do gruntów zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe. W dalszej części narady przedstawiono wnioski z przeglądów ogrodów działkowych wykonane przez Okręg w 2024 r.
Do przeglądu zagospodarowania i funkcjonowania OZ PZD wytypował 20 ROD podczas których oceniono stan zagospodarowania ROD, jakość infrastruktury ogrodowej oraz stan zagospodarowania działek w aspekcie przestrzegania zapisów art. 12 i 13 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Wskazano również na kontrole prowadzane zarówno przez zespoły Okręgowego Zarządu, jak i Okręgową Komisję Rewizyjną. Kontrole prowadzone w kilkunastu ROD wykazały szereg nieprawidłowości w zarządzaniu ROD, w większości przypadków zarządy ROD zastosowały się do otrzymania zaleceń i poprawie uległ poziom zarzadzania tymi ogrodami działkowymi. W jednym przypadku powołano zarząd komisarycznych, a kilka ROD jest na etapie realizacji otrzymanych zaleceń.
Finanse Okręgu i działalność OFK przedstawiła główna księgowa Sylwia Marciniak. Szczególną uwagę zwróciła na rosnące koszty księgowości wynikające z regulacji ustawowych dotyczących płacy minimalnej, co wiąże się z koniecznością podwyższania opłat za prowadzenie księgowości przez OFK. Przypomniała, że ośrodki są samofinansującymi się podmiotami i stawka wynika z kosztów utrzymania ośrodka i płacy księgowej. Nadal jeszcze nie wszystkie ROD korzystają z dobrze funkcjonujących ośrodków i jest pilna potrzeba, by przystąpiły one do tej formy prowadzenia księgowości. Zwróciła również uwagę na obowiązek w tym zakresie wprowadzony w nowym statucie PZD. Opłaty dotyczące prowadzenia księgowości w OFK w 2025 r. wprowadzone zostaną decyzją OZ PZD na najbliższym posiedzeniu pod koniec stycznia. Gł. Księgowa wspominała o planowanej kwocie partycypacji na 2025 r., która uchwalona będzie na najbliższym posiedzeniu Krajowej Rady PZD oraz przypomniała o zwiększonej kwocie opłaty dla nowych działkowców w roku nabycia działki wynikającej z § 147 ust. 1 pkt. 2 statutu PZD wynoszącej od 1 stycznia br. 400 zł.
Dyrektor Biura Agata Wróbel przedstawiła problematykę inwestycji prowadzonych w rodzinnych ogrodach działkowych. Przypominała o organizowanych w dniach 16 i 23 stycznia szkoleniach dla zarządów ROD, których celem będzie prawidłowe przygotowanie zadań inwestycyjnych przez zarządy przed walnymi zebraniami. Zwrócono uwagę na potrzebę jeszcze większego nadzoru nad realizacją inwestycji w ogrodach działkowych ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji, których realizacja wymaga zgody udzielonej przez OZ na działania przekraczające zakres zwykłego zarządu.
Nawiązano również do szkoleń dla nowych działkowców przeprowadzonych w 2024 r. Szkolenia dla działkowców odbywały się w biurze Okręgu w Poznaniu przez cały rokw każdy pierwszy poniedziałek miesiąca (12 szkoleń). Poza biurem, w rejonie kolegiów prezesów, szkolenia dla nowych działkowców odbywały się w miarę zapotrzebowania.W roku 2024 odbyły się szkolenia w następujących kolegiach: Gniezno, Gostyń, Leszno, Międzychód, Oborniki i Szamotuły, Nowy Tomyśl, Rawicz i Września. Łącznie przeszkolono 1280 nowych działkowców.
Przedstawiono projekt planu szkoleń zarządów i komisji rewizyjnych przed zebraniami sprawozdawczymi w rodzinnych ogrodach działkowych. W tym roku szkolenia odbędą się
w trybie zdalnym z jednym terminem stacjonarnym dla osób, które mają trudności w połączeniu on – line. Pierwsze szkolenia odbędą się w dniach 28 i 29 stycznia br. dla zarządów i komisji rewizyjnych zlokalizowanych w Poznaniu. Zarządy ROD otrzymają zaproszenia na szkolenia drogą mailową.
Na zakończenie omówiono sprawy związane z jubileuszami rodzinnych ogrodów, które przypadają na 2025 r. oraz przedyskutowano wstępnie lokalizację tegorocznego Okręgowego Dnia Działkowca.
Wszystkie poruszane problemy wywoływały dyskusję i generowano wnioski przydatne do optymalnego wykonania czekających nas zadań w rozpoczynającym się roku.
Agata Wróbel
dyrektor Biura