Młodzi działkowcy chętnie uprawiają ekologiczne warzywa i owoce – ciąg dalszy wizyty w ROD „Dębinka” w Poznaniu
Wielu działkowców użytkujących działki od niedawna przekonuje się do uprawy własnych warzyw i owoców. Jak sami twierdzą, podyktowane to jest przede wszystkim chęcią spożywania zdrowych plonów, w myśl zasady, wiem co uprawiam i wiem co stosuję w uprawie. Także w ROD „Dębinka” w Poznaniu nie brakuje młodych stażem działkowców, którzy przeznaczają niemałą czasami część działki pod uprawę warzyw i owoców.
Na działce nr 110, na której gospodaruje p. Maciej wraz z żoną i czwórką dzieci, w tym roku powstały podwyższone rabaty, na których uprawiane są m.in. truskawki, fasola i marchew. Nowy użytkownik przejął działkę po dziadku i dopiero zaczyna zmianę charakteru zagospodarowania działki. Jest to nie lada wyzwanie biorąc pod uwagę potrzeby licznej rodziny i małą powierzchnię działki – 180 m2.
Rabaty podwyższone z truskawkami, ziemniakami i pomidorami zobaczyć też można na działce nr 37A użytkowanej przez p. Szymona z rodziną od zaledwie zeszłego roku.
Część działek w ROD „Dębinka” ma powierzchnię do 200 m2. Na tej niewielkiej powierzchni trzeba stworzyć miejsce wypoczynku i miejsce prowadzenia upraw. Połączenie takich celów działki uzyskała p. Beata na działce nr 114. Działkę, której poprzednim użytkownikiem był syn, uprawia od 3 lat. Na niewielkiej przestrzeni warzywnika uprawia znane dobrze warzywa, jak pomidor, sałata, kalarepa. Warzywa uprawiane są w uprawie współrzędnej razem z bazylią, szczypiorkiem i aksamitkami. Dynia i arbuz rosną wyłożone czarną matą ogrodniczą, przygotowaną na stopniowo wyrastające i pokładające się pędy tych roślin. Z roślin sadowniczych uprawiane są: agrest, porzeczka i porzeczkoagrest. Z roślin sadowniczych wymagających specjalnego przygotowania podłoża p. Beata uprawia borówkę wysoką i jagodę kamczacką, ale także rośliny mniej wymagające i często dopiero doceniane przez działkowców – jeżynę, świdośliwkę, aronię, cytryniec chiński. Nie zabrakło także polskiej odmiany kiwi oraz młodej czereśni. Do podlewania upraw stosowana jest deszczówka.
Działkowcami od września 2019 r. są pp. Żaneta i Maciej wraz z synem Samuelem, którzy całkowicie zmienili dotychczasowy charakter działki. Działka nr 39 była typową działką ozdobną, z wieloma formowanymi drzewami iglastymi. Niektóre z nich pozostały, upiększając część wypoczynkową działki Pozostało również oczko wodne, które przyciąga żaby, a kamienie wzdłuż jego brzegu są miejscem dla zaskrońców. Nowi użytkownicy postawili altanę, samodzielnie wykonana przez p. Macieja, w której ściana skierowana na ogród została zastąpiona witryną okienną. Ponad połowa powierzchni z 300 m2 działki stanowią uprawy, głównie warzyw, ale i roślin sadowniczych. Na warzywniku uprawiane są czosnek, cebula siedmiolatka, szczypior pomidor, papryka, ogórki, fasola, buraki, jarmuż w fioletowej odmianie, koper, lubczyk i por. Na kolejnych zagonach rośnie marchew w różnokolorowych odmianach, kalarepa, pietruszka, Rudola i groch. W warzywniku, chociaż uprawiane są w workach foliowych, rosną również ziemniaki. W warzywniku w uprawie współrzędnej posadzone zostały aksamitki i nasturcje. W międzyrzędziach nie brakuje również rumianku, majeranku i oregano. Wszystkie warzywa uprawiane są z siewu wprost do gruntu. Na specjalnie przygotowanej kwaterze dla roślin kwasolubnych uprawiana jest borówka wysoka i jagoda kamczacka. Do przygotowania podłoża posłużyły zrębki uzyskane z gałęzi trzech świerków rosnących przy wejściu na działkę, które nadają jej naturalny charakter. Z innych roślin sadowniczych zobaczyć można truskawki, poziomki, porzeczki: czarną czerwoną i białą, winorośl, jeżynę bezkońcową i arbuza. Z tradycyjnych drzew owocowych posadzono młode drzewa jabłoni i czereśni. Nawet w części wypoczynkowej nie mogło zabraknąć roślin użytkowych, założona tam została rabata ziołowa, w której liczne okazy stanowią różne odmiany lawendy. Państwo Żaneta i Maciej pod uprawę roślin stosują własny kompost, a do podlewania wykorzystują deszczówkę. Na działce nie stosują chemicznych środków ochrony roślin.
Podobnie dużą ilością warzyw na działce może pochwalić się p. Agnieszka, która od 2 lat użytkuje działkę nr 73. Działka była na nowo zagospodarowania przez p. Agnieszkę. Na działce po poprzednikach została stara jabłoń, która z powodu zaniedbania w pielęgnacji nie dawała wielu owoców. Pani Agnieszka przycięła jabłoń dość mocno, a różne uszkodzenia np. na korze drzewa zabezpieczyła środkami opartymi na naturalnych składnikach. Działka jest bardzo wąska, ale długa, co pozwoliło podzielić część frontową na warzywnik po prawnej stronie oraz rabatę kwiatową po lewej stronie ścieki. Część prywatna/rekreacyjna jest częścią najbardziej oddaloną od alei ogrodowej i znajduje się za altaną, co pozwala na nieskrępowany wypoczynek. W warzywniku rośnie m.in. fasola, buraki, bób, a z roślin sadowniczych pokaźna ilość truskawek. Odpady roślinne są składowane na kompoście, który następnie wykorzystywany jest pod rośliny uprawne.
Magdalena Klessa-Kiec
główny specjalista ds. ogrodniczych OZ PZD w Poznaniu