Nowe kontenery do segregacji odpadów BIO na rodzinnych ogrodach działkowych zlokalizowanych w rejonie działania Związku Międzygminnego GOAP – od 1 stycznia 2018 roku.

 Bioodpady – zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 Ustawy o odpadach – rozumie się przez to odpady ulegające biodegradacji z ogrodów i parków, odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych, gastronomii, zakładów zbiorowego żywienia, jednostek handlu detalicznego, a także porównywalne odpady z zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność.

Odpady ulegające biodegradacji – zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 10 Ustawy o odpadach – rozumie się przez to odpady, które ulegają rozkładowi tlenowemu i beztlenowemu przy udziale mikroorganizmów.

Do odpadów ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów czyli tzw. Odpadów BIO zaliczamy następujące rodzaje odpadów: trawę, liście, rozdrobnione gałęzie, pozostałości roślinne, kwiaty, resztki kwiatów ciętych i doniczkowych, resztki żywności (bez mięsa), obierki z owoców i warzyw, przeterminowane owoce i warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie.

  Zgodnie z §5 ust. 2 Uchwały Nr XXVII/182/2017 Zgromadzenia Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” z dnia 27 marca 2017 roku w sprawie: przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi na obszarze gmin wchodzących w skład Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów (określone w §4 ust. 2 pkt 6) należy:

1) zagospodarowywać w przydomowych kompostownikach,

2) przekazywać do odbiorcy odpadów komunalnych,

3) przekazywać do stacjonarnych punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,

4) przekazywać do podmiotu uprawnionego na określonych przez niego zasadach.

 POJEMNIKI DO BIOODPADÓW MUSZĄ ZNALEŹĆ SIĘ RÓWNIEŻ NA TERENIE OGRODÓW DZIAŁKOWYCH,  KTÓRE PROWADZĄ SELEKTYWNA ZBIÓRKĘ ODPADÓW!!!

 UWAGA:
Wyposażenie nieruchomości w pojemniki do gromadzenia Odpadów BIO oraz pojemniki do gromadzenia Odpadów zielonych to obowiązek Właścicieli nieruchomości deklarujących selektywną zbiórkę jak i nieselektywną zbiórkę. Związek nie będzie zapewniał pojemników w ramach wnoszonej opłaty wynikającej ze składanej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 W jaki sposób należy gromadzić Odpady BIO?
Zgodnie z § 8 ust. 2 Regulaminu „Odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów (…) należy gromadzić: na terenie rodzinnych ogrodów działkowych oraz działek rekreacyjnych odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów należy gromadzić w pojemnikach o pojemności od 240 l do 1 100 l, z zastrzeżeniem, że do gromadzenia odpadów zielonych będących odpadami ulegającymi biodegradacji należy stosować pojemniki o pojemności o 240 l do 33 000 l”.

Zarządca ROD-u może wyposażyć MGO w następujące rodzaje pojemników:

1) do gromadzenia Odpadów BIO o pojemności od 240 l do 1 100 l, w zależności od potrzeb,

2) do gromadzenia Odpadów zielonych, stanowiących Odpady BIO o pojemności od 240 l do 33 000 l, w zależności od potrzeb.

Aby oszacować odpowiednią ilość pojemników do gromadzenia Odpadów zielonych stanowiących Odpady BIO w danym MGO należy wziąć pod uwagę iloczyn działek będących w zasobach ROD przy normatywnie wynoszącym 60 l na działkę na miesiąc (przy częstotliwości odbioru nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie). Wykonawca świadczący usługi dla Związku w ramach wnoszonej opłaty przez właścicieli nieruchomości jest zobowiązany do odbioru odpadów zielonych do ww. wskazanego limitu zgodnie z zapisami § 15 ust 4 Uchwały w sprawie szczegółowego sposobu (…).

 Jakie normy powinien spełniać pojemnik na Odpady BIO?

Pojemnik do gromadzenia Odpadów BIO powinien:

 • odpowiadać polskim normom – EN 840-1, E-840-2, E840-3,

  • • posiadać atest PZH o braku negatywnego wpływu na użytkowników,
  • • być w kolorze brązowym np. RAL 8002, 8024, 8025,
  • • być wykonany z tworzywa HD-PE, odpornego na działanie promieniowania UV, niskich i wysokich temperatur, uszkodzenia mechaniczne itp.,
  • • posiadać zintegrowane drugie dno w postaci kratki – rusztu trwale złączonego z pojemnikiem w celu odsączenia odcieku z pojemnika; ruszt powinien być uchylny, a elementy mocowania rusztu nie powinny wymagać interwencji użytkowników ani obsługi podczas normalnej eksploatacji, jak również mycia pojemników. Ruszt musi być tak zamocowany, aby nie wypadał przy wysypywaniu ani myciu, a jednocześnie jego wychylenie ma umożliwić umycie spondej części rusztu. Ruszt musi posiadać minimum 4 nóżki opierające się o dno pojemnika,
  • • posiadać otwory wentylacyjne po bokach (o średnicy nie mniejszej niż 4 mm i nie większej niż 6 mm) równomiernie na całej powierzchni z wyłączeniem misy odciekowej,
  • • umożliwiać poprzez swoją konstrukcję (zaczep/obrzeże) ich opróżnianie przy użyciu grzebieniowego, obrotowego, bramowego lub hakowego mechanizmu załadowczego pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów,
  • • wyglądać estetycznie, być trwale zamykany i czytelnie oznakowany,
  • • zapewnić możliwość montażu naklejki oraz transpondera (chipa), tj. w okolicy miejsca na uchwyt grzebieniowy śmieciarki powinno być zlokalizowane gniazdo na transponder o wymiarze 15 mm i 30 mm średnicy, gniazdo powinno posiadać przetłoczenia umożlwiające trwały montaż mechaniczny bez użycia kleju, lepiszczy i zawieszek,
  • • posiadać koła z pełną oponą gumową, osadzone na osi stalowej,
  • • zapewniać gwarancję bezpieczeństwa dla pracowników/odbiorcy odpadów komunalnych, podczas opróżniania i dla osób gromadzących odpady, gwarancję długotrwałego użytkowania, a także dostosowane do urządzeń załadowczych i zapewnić wyładunek odpadów,
  • • być domykany (posiadać odpowiednią klapę) w celu zabezpieczenia przed dostępem do wód opadowych,
  • • klapa powinna posiadać dystanse umożliwiające wentylowanie zawartości.

 

UWAGA:

Rekomenduje się wykorzystanie pojemników z rusztem, dedykowanych do gromadzenia Odpadów BIO, które dzięki systemowi napowietrzania i parowania odcieków pozwalają uniknąć zagniwania odpadów, a tym samym ograniczają powstawanie ewentualnych odorów. Ważne jest, aby pojemniki posiadały gniazdo na transponder (chip) umiejscowiony po lewej stronie (patrząc na pojemnik od przodu).

 WAŻNE: Jeżeli właściciel nieruchomości nie wyrazi zgody na oznakowanie pojemnika, Wykonawca nie odbiera odpadów BIO i jest zobowiązany do niezwłocznego przekazania informacji do Związku. Właściciel nieruchomości zobligowany jest utrzymywać pojemniki w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

UWAGA:

W przypadku wymiany pojemnika na Odpady BIO przez Właściciela nieruchomości, koniecznym jest zgłoszenie tego faktu do Związku w celu zlecenia Wykonawcy odpowiedzialnemu za odbiór odpadów oznakowania pojemnika właściciela odpowiednio chipem oraz naklejką. Udostępnienie pojemnika będzie warunkiem niezbędnym do realizacji usługi przez Związek za pośrednictwem Wykonawcy. Wykonawca nie będzie odbierał odpadów, jeżeli pojemnik nie będzie oznaczony chipem oraz naklejką identyfikującą dany odpad. Tak samo należy postępować w przypadku pojemników na Odpady zielone.

Jak wygląda naklejka informacyjna na pojemniki do gromadzenia Odpadów BIO i dlaczego pojemnik do gromadzenia odpadów BIO musi ją zawierać?

Pojemniki przeznaczone do gromadzenia Odpadów BIO powinny być opatrzone naklejką oraz chipem, umożliwiającym identyfikację rodzaju zebranych odpadów, pojemności pojemnika do gromadzenia odpadów oraz miejsca gromadzenia odpadów (MGO). Naklejka informacyjna na pojemniki „BIO”:

 Naklejki informacyjne do oznakowania pojemników przeznaczonych do gromadzenia Odpadów BIO, w tym Odpadów zielonych będą dostarczone przez Wykonawcę, a właściciel nieruchomości jest jedynie zobowiązany jest udostępnić Firmie pojemnik bądź pojemniki w celu ich oznakowania.

 UWAGA:

W celu rozpoczęcia świadczenia usługi odbioru Odpadów BIO oraz Odpadów zielonych właściciel nieruchomości zobowiązany jest udostępnić pojemnik/i Wykonawcy w celu jego bądź ich oznakowania. Wystawanie nieoznakowanego pojemnika/ów po raz pierwszy w dacie odbioru zgodnie z harmonogramem będzie rozumiane jako wyrażenie zgody na oznakowanie pojemnika i włączenie go do systemu zbiórki Odpadów BIO.

Odbiór Odpadów BIO będzie następował zgodnie z Harmonogramem

 Jak często Odpady BIO, w tym także Odpady zielone są odbierane z nieruchomości?

 Rodzinne Ogrody Działkowe i Działki Rekreacyjne:

Odbiór Odpadów BIO z terenu ROD Wykonawca będzie realizował:

• nie rzadziej niż raz na tydzień w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada

Odbiór odpadów zielonych będących odpadami ulegającymi biodegradacji obywa się z częstotliwością:

• nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada.

 W okresie od 1 grudnia do 31 marca właściciel nieruchomości zobowiązany jest na własny koszt przekazać odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów podmiotowi uprawnionemu w zależności pod potrzeb właściciela nieruchomości.