Pierwsze po Zjeździe posiedzenie Okręgowej Rady PZD

W dniu 15 października 2024 r. odbyło się pierwsze po Okręgowym Zjedzie Delegatów i wyborach nowych członków organów posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Poznaniu. Posiedzenie otworzył i przewodniczył mu Prezes Okręgu PZD Zdzisław Śliwa. W posiedzeniu uczestniczył Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej Edmund Derwich oraz zaproszeni przewodniczący Kolegiów Prezesów ROD.

Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad w pierwszej kolejności na posiedzeniu Rady omówiono aktualną sytuację Polskiego Związku Działkowców. Prezes Zdzisław Śliwa przedstawił informacje z konferencji prasowej Ministra Rozwoju i Technologii Pana Krzysztofa Paszyka, która odbyła się jednym z poznańskich ogrodów działkowych. Podczas konferencji z ust Ministra padły zapewnienia o podpisaniu w najbliższym czasie nowelizacji Rozporządzenia uwzgledniającej ogrody działkowe we wszystkich strefach planistycznych.  Prezes przedstawił sytuację ogrodów działkowych dotkniętych tragedią powodziową i przekazał informację o wsparciu finansowym jakie zostało udzielone przez OZ PZD zgodnie z zapisami uchwały KZ PZD w sprawie zasilania Funduszy Klęsk Żywiołowych. Zaapelowano do członków Rady i za ich pośrednictwem do zarządów ROD o udzielenie wsparcia poszkodowanym ogrodom. Członkowie Okręgowej Rady udzieli informacji w zakresie podjętych już działań pomocowych, zarówno dla ogrodów działkowych, jak poszkodowanych powodzian. Wsparcia udzieliły m.in. ogrody działkowe z Wrześni, Sierosławia, Leszna, Obornik i Szamotuł.

W dalszej kolejności dokonano oceny przebiegu Okręgowego Zjazdu Delegatów PZD w Poznaniu oraz przekazano informacje na temat przygotowań do Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbędzie się w pierwszych dniach grudnia. Pozytywnie oceniono zarówno przygotowanie techniczne i merytoryczne Zjazdu, jak i sprawny przebieg tego ważnego dla całego Okręgu wydarzenia. Z ubolewaniem stwierdzono, że w Zjeździe nie uczestniczyło około 30 % delegatów, co świadczy o lekceważącym podejściu do najważniejszego wydarzenia Związku na terenie naszego Okręgu, a także o braku szacunku do działkowców, który wybrali swojego reprezentanta podczas walnych zebrań sprawozdawczo – wyborczych.

Pierwszy Wiceprezes Okręgu Robert Klimaszewski przedstawił uczestnikom Rady projektowane zmiany w statucie PZD. Przedstawiono również uwagi do projektu statutu zgłoszone przez Okręgowy Zarząd. Uczestnicy posiedzenia podjęli dyskusję w zakresie proponowanych zmian.

Okręgowa Rada podczas posiedzenia zdecydowała o powołaniu 9 komisji problemowych: oświaty i szkolenia, socjalnej i promocji Związku, inwestycyjno- technicznej, konkursowej, odznaczeń, mediacyjnej, ds. bezpieczeństwa, ds. kolegiów prezesów oraz ds. cyfryzacji. Członkowie Rady przedstawiali swoje propozycje co do możliwości podjęcia pracy w poszczególnych komisjach. Jednocześnie Okręgowa Rada upoważniła OZ PZD do powołania do ww. komisji problemowych poszczególnych członków OR i aktywnych działaczy Związku, zgodnie z posiadanymi kompetencjami i złożonymi deklaracjami.

Inspektor ds. terenowo – prawnych Anna Socha przedstawiała zebranym informacje na temat działań struktur Okręgu w sprawie planów ogólnych miast i gmin. Okręg przygotowuje gotowe wnioski dla poszczególnych ogrodów działkowych, zarówno dla zarządów ROD, jak i dla działkowców, które przekazywane są drogą mailową ogrodom działkowym. Ponadto na bieżąco monitorowane są terminy składania wniosków w poszczególnych gminach, o czym informowane są ogrody działkowe. Dotychczas w Okręgu złożono 1829 wniosków dla  249 ogrodów działkowych.

Dyrektor Biura oraz Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej przedstawili informacje na temat szkoleń zorganizowanych po kampanii sprawozdawczo - wyborczej w ogrodach działkowych. Ze względu na niską frekwencję na szkoleniach zdecydowano o wyznaczeniu dodatkowych terminów szkoleń, zarówno dla Zarządów, jak i Komisji Rewizyjnych ROD.

Gościem posiedzenia byli przedstawiciele Policji, podinspektor Henryk Gabryelczyk- ekspert Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu oraz starszy specjalista asp. Andrzej Karpiński. Wskazano na potrzebę współpracy z wszystkimi ogrodami działkowymi z całego województwa, konieczna jest zarówno ochrona mienia działkowców oraz zapewnienie bezpieczeństwa osób przebywających na ogrodach działkowych. Zwrócono uwagę na potrzebę podjęcia kontaktów przez  zarządy ogrodów z dzielnicowymi. Udział przedstawili Policji wywołał szeroką dyskusję  wśród uczestników Rady, rozmawiano na temat potrzeby kontaktu z Policją oraz oczekiwań ze strony ogrodów działkowych. Przy okazji Prezes Okręgu nadmienił o planowanym powołaniu w Okręgu komisji ds. bezpieczeństwa, która udzielać będzie wsparcia w tym zakresie ogrodom działkowym i na bieżąco współpracować będzie z służbami mundurowymi.

Okregowa Rada PZD podjęła stanowisko w sprawie działań struktur Okręgu dla zapewnienia bezpieczeństwa ogrodów działkowych (do pobrania)

Po wyczerpaniu porządku obrad Prezes Okręgu podziękował uczestnikom za owocne obrady i zamknął posiedzenie.

 

 

Agata Wróbel

Dyrektor Biura Okręgu