Szkolenie w sprawie przygotowania i złożenia wniosków administracyjnych o zezwolenie na wycięcie drzew z terenu ROD

Szkolenie dotyczące przygotowania i złożenia wniosków administracyjnych o uzyskanie zezwolenia na wycięcie drzew z terenu ROD skierowane było do zarządów ROD, Instruktorów SSI i działkowców. Szkolenie odbyło się 29 października 2024 r. w siedzibie Biura Okręgu. Szkolenie przeprowadził Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i krajobrazu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego pan Adam Hruzik. Urząd Marszałkowski rozpatruje wnioski z miast na prawach powiatu, co oznacza że w Okręgu Poznańskim PZD wnioski są rozpatrywane z terenu Poznania i Leszna. Ponadto Urząd Marszałkowski rozpatruje wnioski z terenów, które są w użytkowaniu zwykłym Polskiego Związku Działkowców.

Prowadzący przedstawił, że zgoda administracyjna na wycięcie drzew jest wymagana, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm przekracza 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego; 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego oraz 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew. We wniosku wymagane jest również podanie średnicy pnia drzewa na wysokości 130 cm. Do wniosku należy załączyć zgodę właściciela terenu, na którym znajduje się ROD, tj. Prezydenta Miasta, w którego imieniu na terenie Poznania zgodę wydaje Wydział Gospodarki Nieruchomościami,

Wniosek o zgodę na usunięcie drzewa powinien zawierać uzasadnienie wycięcia drzewa. W przypadku działek indywidualnych Urząd nie nakazuje wykonania nasadzeń zastępczych za wycięte drzewo, uznając, że działka w ROD jest do indywidualnego zagospodarowania według potrzeb jej użytkownika, który może chcieć uprawiać warzywa i kwiaty, a nie drzewa. Inaczej jest w przypadku terenów ogólnych ROD, gdzie wymagane jest wykonanie nasadzeń zastępczych. 

Zgoda o wycięcie drzewa nie jest wymagana dla drzew owocowych i krzewów ozdobnych, które posadzono do urządzenia indywidualnego działki. W przypadku krzewów ozdobnych zgoda jest wymaga, gdy są to naturalnie rosnące krzewy, których powierzchnia przekracza 25 m2.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, że wycinki drzew nie można wykonywać w okresie lęgowym ptaków gatunków chronionych i będących pod częściową ochroną. Padały pytania jak poradzić sobie w sytuacji, gdy drzewa rosnące na działce stwarzają zagrożenie, a działkowiec nie chce ich wyciąć. Czy jest możliwość uzyskania dofinansowania do wykonania wycinki drzew. Co zrobić, gdy drzewo rośnie bezpośrednio za terenem ROD, ale jego pień sięga już ogrodzenia ogrodu, a korzenie niszczą to ogrodzenie.

Uczestnicy szkolenia z dużym zainteresowaniem wysłuchali przygotowanego materiału i wzięli udział w części terenowej. Szkolenia poparte wiedzą praktyczną prowadzących, którzy rozpatrują wnioski i uczestniczą w wizjach lokalnych w ROD, jest najlepszym sposobem na zapoznanie się z tematem i jednocześnie zwróceniem uwagi na szczegóły i realne podejście w specyficznych i problemowych sytuacjach.

Magdalena Klessa-Kiec
Główny specjalista ds. ogrodniczych
Okręg PZD w Poznaniu