Wracamy do uprawy warzyw i owoców na działce, bo są zdrowe – z wizytą w ROD im. Roosevelta w Poznaniu
Rodzinny Ogród Działkowy im. Roosevelta to nieduży, bo liczący 118 działek ogród, z początkiem sięgającym 1910 roku. Ogród położony jest w sąsiedztwie dwóch dużych i ruchliwych ulic Poznania – Lechickiej i Naramowickiej, jednak pewne oddalenie od ulic pozwala zachować komfort wypoczynku na działkach.
Na działce nr 30, użytkowanej od 10 lat przez p. Roberta z rodziną od zeszłego roku pojawiły się uprawy w skrzyniach. Skrzynie wykonane samodzielnie przez p. Roberta służą do uprawy warzyw. Dno skrzyni wyłożone zostało grubymi konarami i gałęziami, tak aby stworzyć warstwę napowietrzającą. Dopiero następną warstwą, stanowiącą około połowy wysokości skrzyni, jest ziemia. Wśród warzywa uprawianych w skrzyniach są niezbyt często spotykane na działkach, tj. kapusta modra, sałata dębolistna, bakłażan, kalarepa w odmianie fioletowej, salsefia, kalafior w odm. Romanesco. W pierwszym plonie uprawiana była również m.in. rzodkiewka. Na działce rośnie, coraz chętniej uprawiany przez działkowców, arbuz. W tunelu foliowym rosną pomidory i przesadzona ze skrzyń kapusta modra. Jeszcze rok temu działka miała charakter ozdobno-wypoczynkowy, teraz pojawiła się część z warzywnikiem. Powodem zmiany jest chęć uzyskania zdrowych plonów dla dziecka. Na działce stosowany jest samodzielnie przygotowany kompost oraz dodatkowo przekompostowana słoma, którą p. Robert przywozi ze wsi. Rosnące na działce jabłoń i czereśnia są przycinane każdego roku. Kwatera z borówką wysoką została przygotowana w odpowiednio kwaśne podłoże – torf wysoki na dnie i wyłożoną na wierzchu ziemią wymieszaną z korą. Krzewy wyściółkowane zostały szyszkami świerkowymi i doprowadzono do nich rury odpowietrzające.
Od niespełna roku działkę nr 6 użytkują pp. Marzena i Krzysztof z dwójką dzieci. Pierwsze zmiany na działce dotyczyły założenia warzywnika w podwyższonych rabatach i wydzielenie części wypoczynkowej na potrzeby rodziny. Warzywa uprawiane są na kompoście przygotowanym z odpadów roślinnych pochodzących z działki, a podlewane zbieraną na działce deszczówką.
Działkowcem od 2 lat jest p. Tadeusz, użytkujący działkę nr 89, który znaczną część jej powierzchni przeznaczył pod uprawę warzyw i roślin sadowniczych. Część działki przeznaczona została na rekreację dla rodziny, w tym najmłodszych jej członków – wnuki.
Magdalena Klessa-Kiec
główny specjalista ds. ogrodniczych OZ PZD w Poznaniu