Wypoczynek i edukacja dzieci na działce w ROD
Działka w ROD może być wspaniałym miejsce edukacji przyrodniczej dla dzieci. Korzystając z roślin oraz materiałów dostępnych na działce, można przez zabawę przekazać wiele cennych informacji dotyczących przyrody, ekologii i ogrodnictwa.
Pokażmy dzieciom jak tworzy się hotele i domki dla pożytecznych owadów. Podczas takiej zabawy można przekazać wiedzę o złożoności natury i potrzebie istnienia nawet najmniejszych organizmów w przyrodzie. Ogrodowy domek dla owadów zbudować można ze słomy, mchu, tektury falistej, pustych łodyg, nawierconych klocków drewna z drzewa liściastego oraz z ceramicznych donic. W przygotowanych hotelach zamieszkają pożyteczne zapylacze i drapieżniki oraz ich potomstwo: złotooki, biedronki, pszczoły samotnice, skorki i żuki złote biegacze, które nie znalazły miejsca w stercie suchych liści i gałęzi lub szczelinie między kamieniami. Dla dzieci będzie w tej pracy dużo przyjemności, a jednocześnie to bardzo pożyteczny wysiłek dla funkcjonowania ogrodu.
Wykorzystajmy niepotrzebne naczynie lub pojemnik na stworzenie kwietnego mini ogródka. Pojemnik można ozdobić wstążkami i uplecionym ręcznie uchwytem, dzięki czemu kompozycja stanie się ogrodem wiszącym. W takim ogrodzie posadzić można ulubione kwiaty. Pracę z dzieckiem zacząć można od obserwacji roślin i doświadczania – porównania roślin - uchwycenia różnic i podobieństw miedzy nimi. Po posadzeniu roślin dziecko może wykonać ważną czynność, jaką jest podlanie roślin. Następnie zostaje cieszyć się tak stworzoną kompozycją przy aktywnym zaangażowaniu pracy i uwagi dziecka w pielęgnację mini ogródka.
Podczas jesiennych miesięcy najmłodszym na pewno spodoba się sadzenie roślin cebulowych. Praca w ogrodzie to wiele radości dla dzieci i sposób na wspólne spędzenie czasu. Jedną z cebul można przeciąć i obejrzeć łuski, z których się składa oraz niewielki zawiązek pędu,
Przystosowując działkę do potrzeb dziecka pamiętajmy o bezpieczeństwie i możliwości atrakcyjnego spędzenia czasu. Zieleń na działce może posłużyć dzieciom jako kryjówki, "bazy" i poletka eksperymentalne. Warto w drobne prace ogrodowe wpleść element zabawy - można w tym celu wykorzystać kolorowe narzędzia ogrodnicze dla najmłodszych. Dzieci mogą uczestniczyć w noszeniu gałęzi i trawy, siewie warzyw, zbiorze kwiatów, wykładaniu ściółki czy grabieniu liści. Ważne, żeby prace często zmieniać, aby dziecko się nie znudziło. Starszym dzieciom można powierzyć w opiekę własną grządkę W takim miejscu może eksperymentować z uprawą różnych roślin.
Magdalena Klessa-Kiec
główny specjalista ds. ogrodniczych OZ PZD w Poznaniu