Zaprośmy ptaki do ogrodu!
Ptaki nie tylko uprzyjemnią nam czas spędzony na działce. To przede wszystkim nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami. Warto dlatego stworzyć na działce warunki, które będą sprzyjać ich osiedlaniu się. Korzystnym do bytowania ptaków jest typ ogrodu naturalnego, z różnorodnością gatunkową posadzonych roślin i bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Ważne jest zapewnienie na działce źródła wody, która stanowi wytchnienie dla zwierząt w czasie upałów, a często także ratunek w okresie zimowym. Dobrym źródłem wody jest oczko wodne lub strumyk.
Ptasie domy
Ptaki można zachęcić do zamieszkania na naszej działce budując im domy. Te domy to montowane na dużej wysokości budki lęgowe, które powinny być z drewna i mieć spadowy dach Daszek nad otworem wejściowym utrudnia plądrowanie ich kotom lub srokom. Wnętrze budki powinno być zbudowane z nieheblowanych desek, co ułatwia młodym wydostanie się z gniazda. W zależności od wielkości budki, mogą stać się domem różnych gatunków ptaków. W zależności od gatunku wymagana jest różna średnica otworu wlotowego.
Rośliny sprzyjające bytowaniu ptaków
Dobierając rośliny na działkę warto pamiętać o ich walorach atrakcyjnych nie tylko dla nas, ale również ptaków. Rośliny posiadające owoce chętnie spożywane przez ptaki to np.cis pospolity i pośredni, świdośliwa, ligustr pospolity, borówka brusznica, rokitnik, jarząb pospolity, oliwnik, ognik szkarłatny, jarząb, berberysy, kalina koralowa.
W ogrodzie dla ptaków warto sadzić trawy ozdobne, z którego ziarno stanowi pożywną karmę. Cennym źródłem pożywienia dla ptaków są byliny: rozchodnik okazały, dzielżan jesienney, rudbekia błyskotliwąa, krwawnik pospolity, floks wiechowaty, maki ogrodowe i jeżówka purpurowa.
Do rośliny wykorzystywanych przez ptaki do zakładania gniazd należą np.: berberysy, derenie, ligustry, wiciokrzewy, klony i inne drzewa liściaste. ałycza, lilak, cis pospolity, grab, forsycja, jaśminowiec, malina, jeżyna, porzeczka, winobluszcz.
Zimowe dokarmianie ptaków
Ptaki dokarmia się, gdy pokrywy śniegu i lodu uniemożliwiają im samodzielne zdobywanie pokarmu. Jeśli rozpoczniemy dokarmianie, trzeba je kontynuować aż do wiosny (lub przedwiośnia). Najważniejsza w dokarmianiu jest systematyczność. Karmę należy wykładać w takiej ilości, aby była spożywana w szybkim czasie. Karmnik wypełniony dużą ilością zapasu nie jest dobrym pomysłem. Podawajmy ptakom pokarm dla nich odpowiedni. Nie dokarmiajmy ptaków chlebem, szczególnie w dużych ilościach. Pokarm można samodzielnie zbierać i suszyć w ciągu sezonu albo gotowe mieszanki ziaren i innego pokarmu zakupić w sklepie ogrodniczym.
Dla bezpieczeństwa karmnik powinien znajdować się na wysokości co najmniej 1,5 m. Karmnik nie powinien mieć ścian, co pozwala na swobodny dostęp do niego ptaków, ale powinien posiadać dach chroniący zwierzęta i pokarm przed opadami atmosferycznymi.
Niestety ptaki chętnie zjadają wiśnie, czereśnie, winogrona i owoce aronii, dziobią też jabłka i gruszki. W porze dojrzewania owoców możemy osłonić korony drzew specjalną siatką, mocować na konarach tradycyjne strachy albo wieszać na sznurkach stare płyt CD, które błyszcząc odstraszają ptaki.
Magdalena Klessa-Kiec
główny specjalista ds. ogrodniczych OZ PZD w Poznaniu