Okręgowa Rada PZD obradowała w Poznaniu
Zaproszenie do udziału w pierwszym w roku 2025 posiedzeniu Okręgowej Rady PZD w Poznaniu przyjęli: Bartosz Zawieja, - Poseł na Sejm RP, Waldemar Witkowski – Senator RP oraz Grzegorz Hajgelman - Zastępca Dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UM Poznania.
Obrady otworzył i im przewodniczył prezes Okręgu Zdzisław Śliwa, który przedstawił zebranym tematy omówione na Krajowym Zarządzie i Krajowej Radzie PZD, a które dotyczyły: współpracy z samorządami, wsparcia i integracji obcokrajowców w strukturach PZD, funkcjonowania kolegiów prezesów oraz projektu ustawy Ministerstwa Obrony Narodowej o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych oraz kluczowych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa. Omówienie współpracy z samorządem dotyczyło głownie dotacji finansowych przyznawanych na budowę i remonty infrastruktury w ROD. Prezes Okręgu przedstawił liczbę gmin wspierających ROD w skali kraju, także z uwzględnieniem kwot, jakie zostały przeznaczone na rozwój infrastruktury ogrodowej. Działania kolegiów prezesów zostały dobrze ocenione przez KR, doceniono taką strukturę we współpracy z samorządem. Co do cudzoziemców przyjęto uchwałę, w której uznano za konieczne zadbanie o ich integrację w środowisku działkowców ogrodu i aktywne włączanie w życie ogrodu w tym również w struktury zarządzające. Jednocześnie konieczne jest egzekwowanie obowiązującego prawa w stosunku do cudzoziemców, ale także Polaków. W sprawie ustawy o obronności kraju przewiduje się likwidację ROD bez praw należnych działkowcom z mocy ustawy o rod. Prezes Okręgu podkreślił, że ważne jest występowanie do rządu o zmianę zapisów projektu ustawy uwzględniającą ochronę praw działkowców stopniu adekwatnym do innych grup właścicieli i użytkowników. Prezes Okręgu zaznaczył, że działkowcy nie chcą przeszkadzać w obronności kraju, ale oczekują przestrzegania ich praw.
Do przedstawionych przez Prezesa Okręgu spraw odnieśli się zarówno zaproszeni goście, jak i członkowie Okręgowej Rady PZD, podkreślając konieczność występowania o zmiany projektu ustawy MON odnośnie należnych praw działkowców. Jan Molski – Wiceprezes Okręgu zaznaczył, że w sprawie ustawy MON jest potrzeba zorganizowania w każdym kolegium prezesów spotkania z parlamentarzystami i lokalnymi samorządowcami, aby przedstawić im nasze obawy i włączyć ich w działania na rzecz obrony praw działkowców. Aneta Wicher – skarbnik Okręgu, podkreśliła, że działkowcy to również obywatele i mieszkańcy lokalnych społeczności. Politycy nie mogą zapominać, że działkowcy mają prawa i oczekują równego traktowania. W sprawie cudzoziemców w PZD Aneta Wicher przekazała, że prowadzono w KR szeroką dyskusję na temat cudzoziemców w Związku. Pojawił się pomysł wydania broszury na temat przyznawania prawa do działki cudzoziemcom, która miałaby trafić do zarządów ROD.
Na posiedzeniu przedstawione zostało sprawozdanie z działalności Okręgowej Rady i Okręgowego Zarządu oraz sprawozdanie finansowe Okręgu PZD w Poznaniu za rok 2024. Zaprezentowany i omówiony został plan pracy Okręgowej Rady i Okręgowego Zarządu oraz preliminarz finansowy Okręgu PZD w Poznaniu na rok 2025. Materiały przedstawili: Robert Klimaszewski - I Wiceprezes Okręgu i Sylwia Marciniak - Główna księgowa Okręgu. Ocenę bilansu Okręgu za 2024 rok i opinię do projektu preliminarza przedstawił Edmund Derwich - Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej.
Dotychczasowy przebieg kampanii sprawozdawczej w ROD omówiła Agata Wróbel – Dyrektor Biura Okręgu. Podkreśliła, że do chwili obecnej odbyło się niewiele walnych zebrań, bo tylko 16. Zwróciła uwagę, na konieczność udziału przedstawiciela Okręgu na walnych zebraniach.
W bogatej dyskusji nad przedstawionymi tematami dobrze oceniono dokumenty i kondycję oraz plany jednostki terenowej na 2025r. Podnoszono także problem pozyskiwania funduszy na inwestycje w ogrodach, padły pytania dotyczące stanu Funduszu Samopomocowego PZD i możliwości uzyskania pożyczek. Sylwia Kuczyńska przedstawiła możliwości pozyskiwania środków z WFOŚ i GW na inwestycje związane z ekologią i omówiła program pn. „Działania na rzecz ochrony i odbudowy populacji pszczół oraz dzikich owadów zapylających” oraz zaproponowała potrzebę nawiązania kontaktu z tą instytucją, by ogrody działkowe znalazły się wśród potencjalnych beneficjentów programu. Dyskutowano o nowym statucie PZD i zmianach, jakie on wniesie oraz oczekiwaniu na jego rejestrację. Przypomniano o obowiązku odbycia szkolenia przez nowych działkowców i obowiązku przynależności ogrodów do OFK, o konkursach krajowych PZD i konkursie Urzędu Miasta Poznania „Zielony Poznań”. Prezesi ROD, będący członkami Okręgowej Rady zwrócili uwagę na narastający problem zamieszkiwania na działkach i brak skutecznych narzędzi do ograniczania zjawiska. Pozytywnie oceniono działania PINB na terenie Miasta Poznania, który podejmuje liczne interwencje wobec łamiących prawo budowlane.
Okręgowa Rada podjęła uchwały w sprawach: przyjęcia sprawozdań z działalności merytorycznej i finansowej w 2024r. , a także planu pracy i preliminarza OZ i OR na 2025r. Jednomyślnie przyjęto także Stanowisko Okręgowej Rady w sprawie projektu zmiany ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa oraz ustanawiania stref ochronnych dla terenów zamkniętych.
dr Magdalena Klessa-Kiec
Zdjęcia : Andrzej Górczyński